Dni Ceramiczne w Brukseli 16-17 listopad 2021

lut 2, 2022

Najważniejszymi wydarzeniami odbywających się w bieżącym roku Dni Ceramicznych w Brukseli było posiedzenie Forum Ceramicznego Parlamentu Europejskiego (EPCF), Walne Zgromadzenie Unii Ceramicznej i Konferencja na temat wprowadzenia „Mapy Drogowej Ceramiki do 2050r” ceramic-roadmap-to-2050-continuing-our-path-towards-climate-neutrality_LOW.pdf (ceramica.info) .

Forum z udziałem przedstawicieli parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i przedstawicieli przemysłu ceramicznego z krajów europejskich otwarła przewodnicząca EPCF Immaculada Rodriquez-Pereiro, po czym obrady toczyły się kolejno w dwóch panelach.

 Panel 1. „Fit for 55”: Jak może on wspierać wysiłki przemysłu w dążeniu do „dekarbonizacji”? z udziałem M. Quinn (z-ca dyrektora w Dyrekcji Generalnej „Klimat” KE) oraz członków Parlamentu Europejskiego: E. Gualmini, P. Liese,  A.Vondra i przedstawiciela przemysłu E. Mussini (prezydent Panariagroup i z-ca prezydenta Confindustria Ceramica – Włochy).

Panel 2. Zrównoważone finanse: szanse i wyzwania z udziałem T. Anuskeviciusa (przedstawiciel DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, KE), S. Bonafe (członek PE), A. Affe (z-ca dyrektora BUSINESSEUROPE) i Dr H. Scheuch (CEO Winerberger AG – Austria)

Po Walnym Zgromadzeniu Unii Ceramicznej, w czasie którego podsumowano działania podejmowane w 2021r i omówiono plany na rok następny odbyła się otwarta konferencja: Uruchomienie „Mapy Drogowej Ceramiki do 2050”. Po wprowadzeniu przezprezydenta UC A. Delcourt’a odbyły się dwie debaty panelowe.

Panel 1. W jaki sposób ceramika może mieć udział w osiągnięciu dobrobytu w neutralnej pod względem emisji Europie w 2050r.

Panel 2. Dlaczego ceramika jest niezbędna w realizacji „zielonego ładu” i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w Europie?

W opracowaniu „Mapa drogowa Ceramiki do2050” przedstawiono m.in. model redukcji emisji CO2, który łączy w sobie szereg środków mających na celu osiągnięcie neutralność do 2050 roku. Należą do nich:

• Przejście na energię odnawialną (zielona) wodór, biopaliwa i dekarbonizacja energia elektryczna).

• Redukcję emisji z procesów technologicznych.

• Innowacyjność i zwiększona wydajność w procesach produkcyjnych

• zastosowanie CCS/CCU wychwytujących CO2.

• Inne technologie usuwania dwutlenku węgla oraz środki kompensacyjne.