TherEvoMon

Zmiany własności termomechanicznych materiałów monolitycznych podczas ogrzewania – optymalizacja procesu spiekania

COllective Research NETworking
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Stowarzyszenie Producentów Materiałów Ogniotrwałych

(„Thermo-mechanic evolutions of monolitics during heating-up – optimization of the sintering behaviour”) – zgłoszony do konkursu CORNET. Realizowany od 1.01.2017 do 31.12.2018. Pozytywnie oceniony i rozliczony.

Podsumowanie części polskiej projektu realizowanej przez zespół pracowników Oddziału Materiałów Ogniotrwałych ICiMB pod kierunkiem dr hab. Jacka Podwórnego

1. Reakcje chemiczne w osnowie betonów korundowych z udziałem cementu glinowo-wapniowego mają charakter dyfuzyjny.

2. Współczynnik rozszerzalności cieplnej spinelu maleje ze wzrostem temperatury w wyniku dyfuzji Mg2+ w głąb ziaren korundu. Tworzenie się podstechiometrycznego spinelu kompensuje rozszerzalność cieplną korundu i CA6.

3. Energia aktywacji CA, CA2 i CA6 w osnowie z udziałem MgO jest większa niż bez jego udziału. Więcej energii jest konieczne do ich przeobrażenia; przeobrażenie następowało w wyższych temperaturach.

4. Przemiany w osnowie zol-żel przebiegają inaczej niż w osnowie z cementem. Początkowo MgO wchodzi w roztwór stały w Al2O3, a powyżej 1380oC Mg2+ dyfunduje do amorficznej krzemionki, czego efektem jest obniżenie lepkości fazy ciekłej i obniżenie własności termomechanicznych. Ogniotrwałości pod obciążeniem betonów na wiązaniu zol-żel były o ok. 260oC niższe niż z udziałem cementu.

5. Stwierdzono nieoczekiwanie, że przemiana kruchy-plastyczny betonu korundowego z udziałem cementu następuje w stosunkowo niskiej temperaturze 1150oC.

6. Z punktu widzenia własności betonu najkorzystniejsze jest zastosowanie do osnowy dwumodalnego aktywnego tlenku glinu ( 0,8 i 3,5μm lub 0,8 i 5,5 μm).

INNE PROJEKTY BADAWCZE:

Sekretariat

ul. Toszecka 99,
44-100 Gliwice

Kontakt

tel: +48 693 999 987
spmo@spmo.gliwice.pl