W dniu 27.03.2025r odbyło się w Krakowie Zebranie Ogólne członków Stowarzyszenia w trakcie którego podsumowano działalność w 2024r, zatwierdzono sprawozdania i udzielono absolutorium Zarządowi.
W dalszej części prezes T.Biliński przedstawił informację n/t postępowania w sprawie wniosku firmy Imerys o wprowadzenie podwyższonych taryf celnych dla topionych korundów importowanych z Chin. Omówił podział kosztów wynajęcia przez PRE biura prawnego, które zajmuje się opracowaniem stosownej argumentacji w imieniu zainteresowanych producentów materiałów ogniotrwałych.
Następnie J. Czechowski przedstawił aktualny stan prac Zespołu Zadaniowego d/s normalizacji Światowego Stowarzyszenia Materiałów Ogniotrwałych WRA. Na ostatnim posiedzeniu, w którym uczestniczył omawiano:
– podsumowanie wyników badań międzylaboratoryjnych oznaczania wytrzymałości na zginanie w wysokich temperaturach
– utworzenie Grupy Roboczej w KT ISO dotyczącej „Pobierania prób i testów akceptacyjnych” (aktualnie poszukiwani są eksperci do prac w tej Grupie),
– ustalenie norm o kluczowym znaczeniu do prac nad ich weryfikacją lub opracowaniem (poinformował o zgłoszeniu potrzeby opracowania normy na „korund topiony do zastosowań do produkcji materiałów ogniotrwałych”),
M. Cyganik przedstawił prezentację „Metodyka obliczania śladu węglowego produktów ogniotrwałych”. Z dużym zainteresowaniem cieszyła się wśród zebranych członków SPMO sprawa opracowania standardów obliczania śladu węglowego produktów ogniotrwałych i propozycja utworzenia Zespołu złożonego z przedstawiciel zakładów pod kierunkiem M.Cyganika, który zajęłaby się takim opracowaniem.
Sekretarz Stowarzyszenia przedstawił aktualny stan spraw związanych ze złożonym w ubiegłym roku na 38 Konkurs CORNET wnioskiem ViscoTherm pt. „Poprawa odporności na wstrząs cieplny materiałów ogniotrwałych poprzez kontrolowane formowanie fazy ciekłej”. Wniosek uzyskał pozytywną ocenę recenzentów i do 23.04.br. zostanie złożony do NCBiR-u wniosek ostateczny, który będzie podlegał ocenie kosztowej. Równocześnie zostanie przygotowana umowa konsorcjum międzynarodowego z partnerami z Niemiec (FGF, Hochschule Koblenz) oraz umowa dotycząca wykonania prac badawczych przez Centrum Materiałów Ogniotrwałych ICIMB. Prezes SPMO poinformował o Kongresie PRE, który odbędzie się w dniach 18-20.06.2025r w Lubjanie (Słowenia). Przekazał również informację, że w 2026r Kongres odbędzie się w Helsinkach, natomiast w 2027r organizatorem będzie Polska i przewiduje się podjęcie wstępnych prac organizacyjnych w drugiej połowie roku. Prezes przypomniał także o organizowanym przez PRE konkursie na rozwiązania proekologiczne i zbliżającym się terminie zgłoszenia wniosków.
